Összhangban az Univerzummal

Összhangban az Univerzummal

Hogyan szeress tudatosan?

2020. július 28. - Isti82

Mi a szeretet? Ölelés? Simogatás? Megbecsülés? Áldozatvállalás? Erre a kérdésre nincs kézzelfogható normális definíció, hiszen ez a fogalom mindannyiunk számára mást jelent. Hogyan lehetünk tudatosak a szeretet kimutatásában? Ma erre keressük a választ.

blog_22.jpg

Kommunikáció a szeretet 5 nyelvén

Gary Chapman, amerikai párkapcsolati szakértő szerint mindannyian az öt alapvető szeretetnyelv egyikén kommunikáljuk le egyrészt a saját szeretetünket, másrészt ugyanezen a csatornán keresztül vagyunk képesek befogadni másokét is. Ha valaki nem abban a formában mutatja ki az érzelmeit felénk, ami a szeretetnyelvünk, nem fogunk érezni belőle semmit!

Mi az 5 szeretetnyelv?

  • Fizikai érintés
  • Szívességek
  • Minőségi idő
  • Ajándékozás
  • Elismerő szavak

Fizikai érintés: Ez nem szorul bővebb magyarázatra, ide tartozik az ölelés, simogatás, és minden fizikai érintés.

Szívességek: Ha ebbe a kategóriába tartozol, akkor nagyon boldoggá lehet tenni azzal, ha elmosogatnak helyetted, vagy mondjuk összeporszívóznak, esetleg főznek neked egy finom kávét, vagy teát. Szerintem ez se szorul bővebb magyarázatra.

Minőségi idő: A közös minőségi idő azt jelenti, hogy abban a napi időintervallumban amit ebben az állapotban kívántok tölteni, nincs más rajtatok kívül. Nincs Facebook, nincs telefonnyomkodás, nincs semmi külső dolog, hanem tényleg ketten vagytok, egymással.

Ajándékozás: Ajándékok alatt nem drága és flancos dolgokat kell érteni, hanem azt, hogy ha például elmész valahova egyedül, akkor úgy jössz haza, hogy a párodnak hozol mondjuk egy szelet csokit. Ebből érzi, hogy gondoltál rá akkor is amikor nem voltál vele. A csoki csak egy alappélda, nyilván mindenki számára egyénileg eltérő, hogy minek örül.

Elismerő szavak: Szerintem ezt se szükséges mélyebben magyarázni, ha a párodnak vagy neked ez a szeretetnyelvetek, akkor a dicséretektől vagytok a legboldogabbak.

A szeretetnyelvek nem csak egyfélék lehetnek, a legtöbb embernek több is van, ráadásul idővel változnak is. Gary Chapman erről szóló könyveiben vannak tesztek, amikkel akár a saját, akár a párod szeretetnyelvét meg tudod határozni.

blog_23.jpg

Pedig igazán tudhatta volna…  

Ez egy tipikus alapja a konfliktusoknak, pedig nem kéne, hogy az legyen! Ezt úgy értem, hogy senki nem gondolatolvasó, senkitől nem lehet elvárni, hogy kitalálja, hogy mit akarsz, és amit a leginkább nem tehetsz meg, az a számonkérés amiatt, hogy nem találta ki a titkos gondolataidat! Aminek szerinted örül a másik, az nem biztos, hogy tényleg fedi egymást azzal, aminek valóban örül, és ha nem szeretnél bakot lőni, akkor jobb megbeszélni mindent. Ugyanez a helyzet azokkal a dolgokkal is, amik zavarják egyik vagy másik felet. Mi amikor összeköltöztünk, nagyon sokat veszekedtünk amiatt, hogy a fogkrémestubust középen nyomtam össze. A párom mindig a végén, de ez nekem fel se tűnt, és egyáltalán nem is érdekelt. Mára teljesen megszoktam, hogy a végén nyomjam meg, de ha ezt nem vitázzuk ki a legelején, lehet, hogy már együtt se vagyunk, mert megutált volna amiatt, hogy minden egyes fogmosáskor tiszta ideg lesz olyan dolog miatt, amit én észre se vettem. 

A rendszeres kommunikáció rendkívül fontos egy párkapcsolatban, hiszen erre épül minden, senki nem gondolatolvasó...!

Minden változik

A szeretetigényeink idővel velünk változnak, éppen ezért évente legalább egyszer ülj le a pároddal beszélni arról, hogy neki mi a fontos, hogyan szeresd! Az a legkönnyebb, ha ezt kötöd valamihez, így biztos nem felejtődik el. Én ezt a karácsony utáni napok valamelyikén szoktam megtenni, aminek nincs semmi különös oka, egyszerűen az, hogy akkortájt olvastam el egy szintén brilliáns párkapcsolati könyvet Dr. Mészáros Ádám: Párkapcsolati konfliktuskezelési kézikönyv címmel.

 A cím kicsit megtévesztő lehet, hiszen nem csak a konfliktuskezelésről szól, hanem a boldog, szeretetteljes kapcsolat kiépítéséről, fenntartásáról, az elrontott dolgok helyrehozásáról is. Ez a könyv egy alapmű, minden pár polcán ott lenne a helye, mert olyan mély, pszichológiai problémaforrásokat is feltár, amiket már tanulni kell ahhoz, hogy az ember ismerje.

blog_25.jpg

Szeretetnyelv, mint kétélű fegyver

Nagyon fontos megjegyezni, hogy egy embert a szeretetnyelvén lehet a legjobban megbántani, ezért ha a gyerekednek például a fizikai érintés a szeretetnyelve, akkor ne a testi fenyítést alkalmazd nevelési célzattal, ha pedig elismerő szavakra vágyik, ne szóld le amit csinál! Ez minden szeretetnyelvre igaz, mind gyereknél, mind felnőttnél! Fontos megjegyezni, hogy soha ne büntess senkit szeretetmegvonással!

Könyvek a cikk képein

A cikkbe összesen három könyvem képét illesztettem be. A szeretetnyelvesből a párkapcsolatit nem találtam, így csak a szülő-gyermekes változatot tudtam betenni, a korábban említett Dr. Mészáros Ádám könyv pedig a másik, ami itt van. A harmadik egy szeretetnyelv témájú felnőtt színező, amit szintén ajánlok mindazoknak, akik színezéssel kívánnak stresszt oldani.

blog_26.jpg

Végezetül…

Ha csatlakoznál a Facebook csoportomhoz, akkor azt itt tudod megtenni, szeretettel várlak ott is! Ha tetszik az oldal, és a cikkeim, oszd meg a barátaiddal, ismerőseiddel!

Nektek mi a szeretetnyelvetek? Ti szoktatok olvasni párkapcsolati témákban? Szerintetek fel lehet emelni egy jó kapcsolatot is magasabb szintre?

A bejegyzés trackback címe:

https://osszhangbanazuniverzummal.blog.hu/api/trackback/id/tr5916080232

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása